Spotify en iTunes moeten met geld over de brug komen!
OPINIE
[caption id="attachment_14435" align="aligncenter" width="600"] Spotify heeft letterlijk belang bij een gezonde muzieksector.[/caption]
De meeste van mijn muzikantenvrienden zitten nu minder of meer in de problemen. We redden ons via Skype-lessen, maar velen moeten toch bijstand aanvragen omdat een groot deel van de inkomsten uit concerten is weggevallen en voorlopig niet meer zal terugkomen.
Nou is het ook zo dat al deze mensen op een berg aan kapitaal zitten. In mijn leeftijdscategorie (50+) hebben al mijn directe collega's stapels cd's gemaakt. Honderden opnames waar je in vroeger tijden nog geld mee kon verdienen, nu gekaapt door iTunes en Spotify. Die verdienen op dit moment, nu er geen live-concerten zijn en mensen afhankelijk zijn van streamingdiensten, meer dan ooit. Vanochtend realiseerde ik me opeens dat als Spotify en iTunes (en nog een paar natuurlijk) geen muziek meer aangeleverd krijgen, voor hun de bron opdroogt. Zij hebben dus letterlijk belang bij een gezonde muzieksector. Zonder (nieuwe) aanvoer hebben zij geen business meer. Op dit moment dreigt een groot deel van de muziekindustrie, zeker de kleinere jongens zoals veel jazzmuzikanten, om te kiepen. Ook een gevaar dus voor S&iT. Zou het niet fantastisch (ik weet het, hier komt het utopische gedeelte) en eigenlijk op de lange termijn ook noodzakelijk zijn, dat juist deze diensten de culturele sector zouden ondersteunen, door niet 0,0001 cent per stream, 0,01 cent ervan te maken? Of doe eens gek: 0,1 cent?
Het had mij dit jaar al een bedrag van 3 nullen opgeleverd ipv een schamele paar euri. Veel muzikanten zouden dan hun jarenlange opgebouwde kapitaal aan opnames kunnen monetizen en de streamingdiensten voorkomen dat de bron uiteindelijk opdroogt, omdat er geen muzikant meer over is. We zouden zelfs een heel klein beetje kunnen helpen door Spotify en iTunes te boycotten totdat ze meer betalen. Eens kijken of ze er dan niet meer voor over hebben. Uiteindelijk zijn ze echt, echt, echt afhankelijk van wat wij maken, en hebben wij, muzikanten ons in het pak laten naaien door deze veelverdieners. Het zou een mooie genoegdoening zijn, en het zou deze bedrijven een fantastische imago-boost geven. 'Spotify redt cultuursector', hoe goed is dat op je bedrijfs-cv? Ze hebben het geld ervoor, nu nog de wil en de 'guts'.